Konak Çocuklarda Kaç Yaşında Geçer ?

Çocuklarda Konak Kaç Yaşında Geçer?

Çocukların ve Bebeklerin başında ve yüzünde oluşan konaklar, birçok bebekte görülebilen bir durumdur. Anne ve babaların çok fazla ciddiye alıp endişe edecekleri bir durum olmadığı gibi, çok ta sık rastlanılan bir durumdur. Çok temiz, çok hijyen olup olmamakla hiç alakası olmayan bir durum olan, bu sarı ve yağlı pulların, annenin hamilelikte geçirdiği hormonsal değişikliklerden kaynaklanabildiği bilgisinin yanı sıra bir çok nedeni de olabilir.

Tam olarak nedeni bilinmemektedir. Çocuğa her hangi bir zarar, rahatsızlık vermediği gibi, kalıtsal izler de bırakmadığı bilinmektedir. Alerjik bir durum değildir. Her hangi bir besine karşı ortaya çıkan bir tepki, ya da hava şartlarına göre değişen bir durum da değildir. Her çocukta görülebilen olağan bir durumdur ve zararsızdır diyebiliriz.  

Saçlar uzadıkça daha yapışkan ve top top olabilen konakları, kazıyarak çıkarmaya çalışmak, çocuklarımıza daha fazla zarar verebilir. Normal sürecinde birkaç ayda geçebilecek bu durumu, uyguladığımız bu yöntemlerle uzatabilir, iyileşme sürecini uzatabiliriz. Uzayan saçları kestirmek daha mantıklı bir hareket olabilir. Çocuk kuaförüne götürülüp kestirilen saçlara yağ bakımı yapmak, bu süreci hızlandırabilir ve çözümlemenize neden olabilir.

Vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilen konakları, mantar ve diğer enfeksiyonel hastalıklardan ayırt etmemiz gerekiyor öncelikle. Konak sarı, yağlı ve pul pul olur. Saçlı deride koku yapabilir. Bulunduğu yerde kızarıklık olur fakat bunun haricinde herhangi bir aksi durumu söz konusu değildir. Eğer iltihabik bir durum varsa, çocuğumuz bu durumdan acı çekiyorsa,  bunu konak olarak değerlendirmeme liyiz.  Bu durumda bir hekime başvurulup, önlem alınabilir. Bu konak gibi masum bir pullanma olmayabilir.

Çocuklarda konak birkaç ay görülebiliyorken, bazen bu süre uzayabiliyor.  İki ay ile altı ay arasında değişebilen bu durum bazı çocuklarda iki yaşına kadar uzayabiliyor. Bu çok nadir olan bir durumdur ve yine tam olarak neden olduğu bilinememektedir.

Yağlı saçlarda daha sık görülebilen bu durumdan, sık sık yıkanarak ve banyo sonrası bitkisel içerikli yağlar, saç bakım ürünleri kullanarak kurtula bilinir. Bu konuda hangi ürünü kullanmamız gerektiğini, bize ayrıntılı olarak söyleyebilecek uzman kişilere ihtiyaç duyarız.  Kulaktan dolma bilgilerle değil, daha uzman kişilerin önerileri doğrultusunda, istediğimiz sonuçlara ulaşabiliriz. Konağın saçta kalma süresi ne olursa olsun, önerilen bitkisel çözümler, doğru şekilde yol almamızı sağlayacaktır.

Ara
Konum