Çocuklarda saç kestirme

Çocuklarda saç kestirmenin en hareketli zamanı
Çocukların saçları doğdukları andan itibaren hızlıca uzamaya devam eder. Kimi anneler okul çağına kadar ilk saç dediğimiz bu saçları kestiremezken bazı anneler de hemen kestirmek isterler.

Çoğu çocuk saçlarına dokunulmasından hoşlanmasa da hem daha sağlıklı saçlara sahip olmaları için hem de günlük yaşamlarını daha kolaylaştırmak için kestiririz. Yeni doğan bebeklerde bazen dini ritüellerden dolayı bazen de bebek saçlarının yerine daha sağlıklı saçların gelmesi için doğumdan sonra ilk saçları kesilir. Sonrasında ise çocuğun günlük yaşamını etkilemeye başladığı an ya daha kısa kesimler yapılır ya da göz önüne gelen saçlar kesilerek sadece ön kısımlar kısaltılır.

Okul çağına gelen çocuklarda ise bazen çocuğun tercihine göre bazen de biz ebeveynlerin uygun gördüğü şekilde kesimler tercih edilir. Model olarak genellikle uzun ise at kuyruğu ya da örgüye müsait şekilde uçlarından alınır, kısa kesimi tercih edenler için ise genellikle kaküllü küt kesim dediğimiz önler kısa yanlar ve arkalar eşit derecede kısaltılır.

Kız çocuklarında durum böyleyken erkek çocuklarda saç kesim zamanları genellikle saçı el ile ölçme dediğimiz üst tarafına dört parmak ile hiza alınarak parmak üstünde kalan kısımları kısaltarak olur. Her ne kadar artık erkek çocuklar da hayranı oldukları sanatçı ya da futbolcular gibi saçlarını uzatmak isteseler de anne babalar okul döneminde genellikle bu modeli tercih etmezler.

Peki çocuklarda saç uzatmak çocukların gelişimini etkiler mi?
Halkımız tarafından çocukların saçlarını uzatmanın çocuğun büyümesine engel olacağı gibi bir inanış vardır. Çocuklarda saç uzatmanın büyümeye kısmen engeli yoktur. Saç uzatmanın zararlı olan yanı ki o da minimal düzeydedir, çocuklarda aşırı terlemeye sebep olmasıdır. Bu yüzden kız ya da erkek çocuk olsun zaman zaman saçların kısaltılması gerekir.

Ara
Konum