Çocuklarda Saç Gelişimi

Çocuklarda Saç Gelişimi Ve Saç Bakımı

Saçlarımızın daha gür çıkması için sıfıra vurulduğu bir dönem olmuştur muhakkak. Bunun ne kadar doğru veya ne kadar yanlış olduğu tartışılabilir. Bizde adet yerini bulsun diye ya da gerçekten buna inandığımız için zaman zaman çocuklarımızın saçlarını sıfıra vurmuşuzdur.

Belki gerçekten de gür gelmiş ya da kendimizi o şekilde de şartlandırmış olabiliriz. Tamamen sıfıra vurulduğunda ne olduğundan emin olamasakta günümüzde uzmanlardan aldığımız bilgilerle bazı besin kaynaklarının saçı beslediğini ve sağlıklı bir şekilde uzadığını duyuyoruz. Çocuğumuz çok küçükse,  bu besinlerden alabileceği yaş grubuna girmiyorsa dışarıdan takviye bir takım saç bakım yağlarıyla bunu yapabiliriz. Tabi bu konuda da yine işin uzmanı olan çocuk kuaförlerinden yardım almak doğru olabilir.

Kız veya erkek çocuğu, kimini saçı daha ince kiminin ki daha kalın. Kiminin saçı çabuk uzuyor kiminin ki geç uzuyor. Bunların nedenleri, yetişkinler gibi saç boyasından veya şekillendirici kullanımından kaynaklanmıyor elbette, tamamen beslenme düzeni buna etki edebiliyor. Çocuklar sağlıklı saç gelişimi için bol bol su tüketmeli, balık yemeli, vitamin ve mineral destekli yemek yeme kültürü edinmeli. Bu tarz beslenme bağışıklık sistemini güçlendireceği gibi kan değerlerini de olması gereken ölçüde tutarak sağlıklı saç gelişimine yardımcı olur.

Sıklıkla banyo yapmak çocuklarımızın saç gelişimini hızlandırabilir. Su bu konuda kan dolaşımını sağlamada da, saç diplerini temizleyip saçları nefes aldırmada da olmazsa olmaz diyebiliriz. Sonrasında saç diplerinden uçlarına kadar uygulayacağımız bitkisel ürünler, sağlıklı uzamasında yardımcı rol oynayacaklardır.

Çocuklarımıza hangi ürünü kullanmamız gerektiğini de yine çocuk kuaförlerimiz bize söyleyecektir. Banyo sonrası yapılabilecek bakımlar, çocuklarımızı rahatlatıp sakinleştirirken, saçlarının da yumuşacık ve parlak uzamasına yardımcı olabilir. Yapacağımız bitkisel içerikli birçok maske de iyi gelebilir. Bu konuda birçok denenmiş ve önerilen maskeyi bulabiliriz.

Rutin hale getirerek çocuklarımızın saçlarının uçlarından biraz kesilmesi de sağlıklı uzamasına yardımcı olabilir. Uzadıkça incelen saçlar canlılığını kaybederek daha fazla uzamıyor ve saç ucundan dibine kadar sağlıksız olabiliyor. Saç dökülmesine de sebep olan bu durum hoş bir görüntü de vermeyebiliyor. Biraz uçlarından kısaltmak onları da fazla üzmeyecektir. Hatta büyükleri gibi onlara özel bir çocuk kuaförü salonunda bakım yaptırmak hoşlarına gidebilir. Bunun için düzenli bir şekilde çocuk kuaförlerine gidip kesim ve bakım yapılabilir. Önerilen şampuan, krem ve yağlar evde de kullanılmaya devam edilerek, çocuğumuzun pırıl pırıl sağlıklı saçları olabilir. 

Ara
Konum