Çocuklarda Oluşan Konak Ve Bakım

Konak Ve Bakım
Bebeklerimizin baş, kulak ve kaş bölgesinde çıkabilir, mis kokulu bebeklerimizin o doğal kokusunu sindire bilmektedir.  Konakları; sarı sarı ve pul gibi dökülmüş, şekliyle tanıyabiliriz. En çok baş bölgesinde görülebilmektedir. Sanki bebeğimizin başında kepek oluşmuş görüntüsü veren bu kabuksu durum, kirli bir saç görünümünde ortaya çıkar ve bizi korkutabilir.

Sanki mantar oluşmuş bir baş izlenimi verir, bizi tedirgin edebilir.  Bunun temizlikle alakası olmadığı gibi, çok ciddi bir durum olmadığı da söylenebilir. Bulaşıcı bir hastalık olmadığı gibi, enfeksiyonel bir durum da değildir. Ne sizin ne de çocuğunuzun günlük yaşantısına etki edecek hiçbir aksi durum söz konusu değildir.

Her bebekte görülebilen bu durumun bir hastalık olmadığını, hayati bir durum taşımadığını biliyor olmak içimizi rahatlatabilir. Çoğu zaman saç dökme evresinde de bu durum görülebilir.  Çoğunlukla birkaç ayda geçebilen bu durum yaşına kadar devam eder ya da daha fazla uzarsa uzmanlar yardımıyla bir çözüm bulunabilir, bu durum önlenebilir.

Bu konuda çocuk kuaförlerinin bize sunabileceği bitkisel çözümler, bir sonuca varmamıza yardımcı olabilir. Biz onları her durumda çok sevsek te, çocuklarımız kısa süre içerisinde, mis kokulu hallerine tekrar geri dönebilir, bizimde tedirginliğimiz son bulabilir.

Evde uygulayabileceğimiz basit çözümlerle de konak sorununa noktayı koyabiliriz.  Bebeğimizi sık sık yıkamak bir çözüm olabileceği gibi, banyo sonrası bir takım bitkisel yağlar kullanmak ta, konağın oluşmasını ve yok olmasını sağlayabilir. Çocuğumuzun saçları uzadıkça, temizlenmesi daha zor bir durum alan konağı,  kazır gibi çocuklarımızdan başından almak, onlara zarar verebilir.

Konak onları kaşındırır rahatsız etmez, sadece görüntüsü bizi rahatsız ettiği için ve bulunduğu yerde kızarmalar olduğu için çocuğumuza zarar verdiği düşüncesine kapılır, tedirgin olur ve onu oradan koparmaya çalışırız. Bu, çocuğumuzu daha çok rahatsız eder.  Bu nedenle yıkamak ve yağlamak, daha iyi bir çözüm olacaktır.

Yine bir çözüm olarak, onların başını rahatsız etmeyecek şekilde yumuşak konak tarakları kullanılabilir. Bu tarakların yetişkinlerin kullandığı taraklar gibi sert olmaması, hem çocuklarımızın başındaki bu kabukların yok olmasına, hem de o yumuşacık başlarına masaj uyguluyor hissi uyandırmasına sebep olabilir, bu da onları ayrıca mutlu edebilir. Bunların da hangi taraklar olduğu, hangi ayda nasıl ve hangi yağlarla kullanılması gerektiğini yine çocuk kuaförlerinden öğrenebilir, tıbbi olarak doktorunuzdan bu konuda destek alabiliriz.

Ara
Konum