Çocuklarda Kısa Saçın Faydaları

Çocuklarda Kısa Saç Kesimi Kullanımı Ve Faydaları

Çocukların saçını uzatmak mı daha doğru olur ya da kısaltmak mı? Uzun saç çocuğun gelişimine zarar verebilir mi? Çocuklarda uzun saç çocuğu nasıl etkiler? Saçları kısaltmak çocuklara ne gibi yararlar sağlar? Bunun gibi daha pek çok soru ailelerin çocuklarının saçları konusunda karar vermesini zorlaştırmakta ve endişelerini arttırmaktadır. Tüm bu merak ettiğiniz soruların yanıtlarını makalemiz içerisinde vermeye çalışacağız.

Öncelikle şunu söylemek gerekirse uzun saçın çocuğun gelişimini etkilediği ve mutlaka kısa saçla gezmesi gerektiği algısı yanlıştır. Saçları uzun olan çocuklarda gelişim geriliği yaşanmaz. Büyüme ve gelişim çocukların düzenli ve sağlıklı beslenmeleri ve yapacakları aktivitelerle ilgilidir.

Ancak kısa saçın bazı yönlerde faydalarını söylemek de yanlış olmaz. Çocuklarda kısa saçın faydaları pek çok açıdan doğrudur. Bu faydalar içinde en önemlisi çocuğun kısa saçla kendini daha rahat hissetmesidir. Oyun oynarken ya da çeşitli aktiviteler yaparken uzun saça göre kısa saç daha rahattır.

Özellikle yaz döneminde terlemeye karşı kısa saçlar çocuğu daha rahat ettirir. Çok uzun saçlar fazla terlemeye neden olabilir. Kısa saçın bakımı da uzun saça göre daha kolaydır. Bu da henüz saç bakımı konusunda zorlanan çocuğunuzun için büyük avantaj sağlayacaktır.

Okul Döneminde Kısa Saç Pratiklik Sağlar

Kısa saçla pratik kullanım çok daha kolay olmaktadır. Özellikle okul çağında olan çocuklar için sabah erken kalkıp hazırlanmak meşakkatli bir iş olurken bir de saç bakımı ile uğraşmak zaman alabilir. Kalabalık ortamlarda saç bakımına dikkat etmek zor olacaktır. Çünkü çeşitli seviyede kişi ile bir arada bulunmak durumundasınız. Siz çocuğunuzun saçına ne kadar dikkat ederseniz ediniz çocuğunuz toplu ortamda bulunduğu için saçını koruması zor alabilir.

Bu açıdan okul zamanında çocuğunuzun saç bakımına iki kat daha dikkat etmek durumundasınız. Bunun için de çocuğunuzun saçının kısa olması daha rahat bir şekilde saçının bakımın yapılması için hem çocuğunuza hem de size kolaylık sağlayacaktır. Özellikle çalışan anneler için bu durum çok daha büyük avantaj olacaktır. Çocuğunuzun saçı kısa olduğu zaman çocuğunuz kendisi de saçının bakımını rahatça yapabilecektir.

Çocuğumuzun Saçını Mutlaka Kestirmeli miyiz?

Çocuğumuzun saç bakımında kolaylık sağlamak için mutlaka çocuğumuzun saçını kestirmeli miyiz diye soracak olursanız bu sorunun yanıtı hem evet hem hayır olabilir. Eğer kendinize güveniyor ve çocuğunuzun saçıyla düzenli bir şekilde ilgilenebilecek zamanı ve sabrı bulabiliyorsanız çocuklarınızın saçlarını uzun saç modelleri ile kullandırabilir siniz. Ancak bu konuda zorluk çeken ailelerin kestirmeleri daha uygun olabilir. Saç kesiminin diğer bir yararı da saçlar kesildikçe uyarılacak ve daha canlı ve sağlıklı olabilecektir.

Çocuklarınızın kısa saç kesiminde model sorunları yaşadığınız bir saç yapısı var ise, bu saçın belirli bölgelerini terleme ve rahatsız edecek olan kısımlarını modele uygun şartlarda, kısaltma işlemi yaptırtabilir siniz bu durumda hem saçını uzun kullanma avantajı sağlar, hemde rahat etmesini sağlamış olursunuz. Bermoda çocuk kuaförü olarak bu işlemleri edindiğimiz tecrübe doğrultusunda sizlerle paylaşmaktayız, bu ve buna benzer sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.
Saygılarımızla

Ara
Konum