Çocuklara Özel Saç Kesim İmajları

Her Çocuğun Kendine Özel İmajı Var
Her ne kadar çocuktur anlamaz diye düşünsek de aslında çocukların da kendilerine göre belirledikleri ve vazgeçemedikleri imajları vardır. Bu kimi zaman karakterlerine dair kimi zaman kıyafetlerine kimi zaman da saçlarına dairdir.

Çocukların Saçlarına Dair İmajları
Çocuklarda da her bireyde olduğu gibi karakteristik özellikler bulunmaktadır ve bu özellikler her çocukta farklılık gösterir. Biz bugün çocukların saçlarına dair imajlarından bahsedeceğiz. Çocuklar genellikle kendilerinde uygulamak istedikleri ve beğendikleri saç stillerini önce oyuncak bebeklerinde denerler. Hatta çoğunun oynadığı oyunların başında kuaför salonu işletme, manken giydirme gelir.

Kız Çocukları Önce Annelerine Ya Da Varsa Ablalarına Benzemeye Çalışırlar
Kız çocukları saçlarının farkına vardıkları andan itibaren önce annelerine ya da varsa ablalarına benzemeye çalışarak onların saç modeli gibi saçlarına şekil vermeye çalışırlar ve böylece kimi zaman anne kimi zaman da abla olduklarını sanarak büyüdüklerini ispat etmek isterler. Çünkü artık onlar da örnek aldıkları anne ya da ablaları gibi imaj sahibi olmuşlardır.

Kuaföre Gittiğinde “Babam Gibi” Der
Erkeklerde de durum buna benzer gelişir, çocuk önce rol model olarak gördüğü babanın saçlarına benzer şekilde saçlarını tarar, kuaföre gittiğinde “babam gibi” der vs. Çocuklar yaşları biraz daha ilerlediğinde artık kendi stillerini oluşturmaya başlarlar. Bu bazen bir arkadaşına özenerek başlar bazen de izleyip etkilendikleri bir karakter ile. Çoğu zaman belirledikleri imajları ile ilgili ebeveynler ile çatışma yaşanır. Yine de ne kadar sevimli görünürlerse görünsünler çocukların çoğu zaman absürt istekleri olacaktır.

Bu durum karşısında onlara açıklamamız gereken en önemli konu şudur; kendileri, bedenleri, stilleri hakkındaki kararları verme hakkına sahipler çünkü onlar da birer bireyler fakat çocukların arzu ettikleri her stil yaşlarına uygun olmayacağından dolayı hepsine onay verilemez.

Çocukların en çok tercih ettikleri saç stillerinden bazıları şöyle:
Erkek çocuklar için: Yandan çizgili orta uzunlukta stil, Önden çizgili cool model, Yanları kısa dik saç modeli, Amerikan saç modeli, kirpi dik dik modeller.
Kız çocuklar için: Küt saç modeli, katlı kesim saç modeli, Asimetrik saç kesim modeli, V şeklinde saç kesim modeli, dağınık topuz modeli ve çeşit çeşit örgü modelleri.

Ara
Konum