Çocuk Saç Kesiminde Oyuncağın Önemi

OYUNCAKLI SAÇ KESİM

Oyuncaklar çocukların davranışlarını ve gelişimlerini etkiler. Çocukların sahip oldukları ilk şeyler arasında oyuncaklar gelir. Onlar oyuncaklarla oyun oynarken aslında kısmen yaşadıkları çevre ve toplum ile ilgili de bilgi edinirler. Çocuklar için en uygun oyuncakların ne olduğu ile ilgili birçok bilgi olsa da günümüzde internetin her evde olmasıyla beraber artık anneler daha araştırmacılar ve çocukları için hem eğlendirici hem de sağlık açısından tehlikeli olmayan oyuncakları seçmekte.

Çocuk gelişiminin en önemli unsurlarından biri olan oyuncaklar her ne kadar çocukların hayal güçlerini geliştirmek ve psiko – sosyal gelişimleri için önem taşısa da kimi zamanda annelerin kurtarıcısı olurlar. Yemek yedirirken, tırnağını keserken, iş yaparken, saçları kesilirken de annelerin imdadına yetişen materyallerdendir.

Çocuklar genellikle ilk olarak ebeveynlerini taklit etmeye başladıklarından dolayı tercih edecekleri oyuncaklar da bu yönde olabilir. Makyaj malzemeleri, tencere tava, araba, kamyon vb.gibi.

Günümüzde çoğu anne artık böyle durumlarda çocuğunun eline cep telefonu vererek onu sakinleştirmeye çalışsa da uzmanlar çocukların cep telefonlarına günde yarım saatten fazla bakmamaları gerektiği konusunda uyarıyorlar. Bunun yerine ebeveynlerin çocuklarıyla birebir kalite zaman geçirmelerini ve çocukların en sevdiği oyuncaklarının kullanılmasını öneriyorlar.

Örneğin; yemek yedirirken kız çocukları için yine oyuncak tabak fincan kaşık türü oyuncaklar verildiğinde siz ona yemek yedirirken ondan da size yemek yediriyormuş gibi yapmasını sağlayarak dikkatini yemeğe verebilirsiniz. Erkek çocuklarında ise arabalar, özellikle de ses çıkaran arabalar ile dikkatlerini yemeğe toplayabilirsiniz,

Tırnak kesiminde ise çoğu çocuk canlarının acıyacağını düşünerek, vücutlarından bir parçanın eksileceğinden korkarak huysuzlanabilir. Böyle durumlarda da yine çocuklar için oyuncak kuaför / berber malzemeleri ile sanki yetişkinler gibi davranmasını sağlayabilir böylece tırnaklarını keserken zorluk yaşamazsınız.

OYUNCAKLI ÇOCUK KUAFÖRÜ

Fakat annelerin en çok sıkıntı yaşadıkları konulardan biri olan saç kesimini reddeden ve ağlayan çocuklarda durum biraz daha farklıdır. Saçı kesilecek olan çocuğun öncesinde çocuk kuaförüne götürülerek saçı kesilen bebek veya çocuğu görmesi yanı sıra çocuk saç kesimi sırasında sevdiği oyuncaklar ile çocuklara özel dizayn edilmiş, salonlarda dikkatinin dağıtılması da çok işe yarar yöntemlerden biridir.  

Ara
Konum