Çocuk İlk Saç Kesimi

Çocuk İlk Saç Kesimi  Özen İster

Saç kesiminde çocukların saç kesimi büyüklerinkinden daha özen, hassasiyet ve sabır isteyen bir iştir. Özellikle ilk defa kuaförle tanışacak olan minikler için saç kesim işlemi ilk başta ürkütücü gibi gelebilir. İlk çocuk saç kesimi konusunda yeni deneyim yaşayacak olan anne babalar için bazı dikkat etmeleri gereken noktalar olacaktır. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz;

  • İlk defa çocuğunuzun saçınızı kestireceğiniz zaman çocuğunuzun bu konuda huysuzluk yapabileceğini unutmayın ve ona göre sabırlı tutumlar ile çocuğunuza yaklaşın. Çocuğunuz doğal olarak ilk saç kesimi deneyimi yaşarken korkabilir. Bu konuda profesyonel bir saç kesim uzmanı çocuk kuaförüne gitmeniz en doğrusudur.
  • Çocuğunuzun saçını ilk kez kestirecekseniz bu iş için çocuğunuzun mutlu olduğu zamanı tercih edin. uyku saati karnı aç olduğu zamanlar ve doktor kontrolleri sonrası aynı gün gerginliği artacağından büyük ihtimal saç kesiminden kaçacaktır.
  • Çocuğunuz saçını kestirmemekte direniyorsa daha sonraki zamana saç kestirme işlemini erteleyebilirsiniz.
  • Profesyonel olmuş, çocuklarla iletişimi iyi olan saç kesim uzmanı çocuk kuaförleri çocuğunuza nasıl yaklaşacağını bilir. Bu açıdan bu konuda işi uzmanına bırakın.

İlk Deneyim Önemlidir

Çocuk saç kesim işlemi yetişkin bir kuaförde yapıldığında, bu deneyim kötü bir şekilde sonuçlanırsa çocuğunuz bir dahaki saç kesim işleminde yine aynı huysuzluğu çıkarıp bir daha saçını kestirmeye bilir. Bu açıdan çocuğunuzun bu konuda kötü bir deneyim yaşamamasına özen gösterin.

Çocuğunuz saç kestirme konusunda huysuzluk çıkarıyorsa ve istemiyorsa zorlayarak saç kestirmeye kesinlikle çalışmayın. Çocuğunuzun mutlu ve kendini iyi hissettiği zamanlarda bu işlemi yaparak çocuğunuz için bu konuda en uygun zamanı kollayın ve o zaman saçını kestirin.

Doğru zaman ve yöntemle yapılan saç kesim işlemi ile bu konuda ancak başarı sağlayabilirsiniz. Bu konuda gerek ebeveynlerin gerekse saç kesimi yapan kuaförün sabırlı olması çok önemlidir.

Çocuğunuza Ödüllendirin

Çocuğunuzun saç kesim işlemi yapılırken ve yapıldıktan sonra onu ödüllendirerek onun mutlu olmasını sağlayabilir ve saç kesim işlemini keyifli bir hal almasını sağlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz daha sonraki saç kesim deneyimlerinde kendisini çok daha rahat hissedecek ve ilk deneyim kadar sizi zorlamayacaktır.

Saç kesim işlemi yapıldıktan sonra çocuğunuzu mutlu edecek bir şeyler yapabilirsiniz. Örneğin parka götürebilir, sevdiği bir oyuncağı satın alabilir ya da onu mutlu eden her hangi bir konuda ona destek olabilirsiniz.

Tüm yorumlar (1)

Yoruma kapalı.

Ara
Konum