Çocuk Bakımında Kozmetik Seçimi

Çocuk Bakımında Kozmetik Seçimi Nasıl Olmalı?

Yetişkinler için geniş bir pazarı olan kozmetik sektörünün, çocuklar içinde fazlasıyla ürünü bulunmakta. Çocukların severek izlediği, bazen yerinde olmak istedikleri bir çok çizgi film karakterlerinin ve sözüm ona süper kahramanların adını taşıyan bu ürünlerin ne kadar sağlıklı olup olmadığı, içlerinde bulundurdukları kimyasalların nasıl zararlar verdiği uzun uzun araştırılıp tartışılabilir.

Rengârenk sunulan bu kozmetik ürünlerinin hangileri çocuklarımıza zarar vermeden kullanılabilecek kapasitede araştırmak gerekiyor. Çoğu kimyasalların çocuklarda alerjik reaksiyon göstermesi kaçınılmaz olabilir. Anlık verdiği zararların yanı sıra, ilerideki hayatlarında kalıcı hasarlar bırakma olasılıkları da büyük olabilir.

Bu konuda uzman kişilerin de bizlere sunduğu birçok konu olmuştur. Örneklerle birlikte sunulan neden sonuç ilişkili bu olumsuz durumlara maruz kalmamak için, kullandığımız kozmetik ürünlerinde seçici olabiliriz. Peki, çocuklarımızın bakımını yaparken, bu zararlı kimyasallardan onları nasıl koruyabiliriz? Daha çok bitkisel içerikli ürünler kullanarak onların hem kişisel bakımlarını tamamlayabilir hem de sağlıklı çocuklar büyütebiliriz. Onlara bunu sunmak öncelikli olarak gövemizdir. Bu ürünler konusunda çocuk kuaför salonlarından destek alabilir, önerilerini dinleyebiliriz.

Çocuklarımız için alıp kullandığımız vücut losyonlarını, şampuanlarını, saç kremlerini, kokularını, sabunlarını, olabilecek bütün bu bakım ürünlerinin hepsini test edip onaylama şansımız olmayabiliyor.  Bitkisel ürünlere yönelmeli, tercihimiz daima bu yönde olmalıdır. Sadece onlar için değil, kendi kişisel bakım ürünlerimizinde bu yönde olması gerekiyor.

Anne ve babası bakım yaparken oturup onu izlemeyen çocuk var mıdır? Buna tanık olan her çocuk, hemen hemen onları taklit eder ayrıca onların kullandığı ürünlerden de kullanmak isterler.  Saçlara sürülen köpükler, spreyler, çocuklarda da kullanma isteği uyandırabilir. Onlar bu ürünleri kullanırken, saçlarına verdikleri zararın yanı sıra, ciltlerine de ne kadar zarar veriyorlar, bilemiyoruz.  

Bizler bu tarz ürünleri onların yanında, gözlerinin önünde kullanırken, nasıl zararlarından bahsedebiliriz ki?  Bize zararı olmuyor ama size her türlü zararı verebilir diyebilir miyiz? Çocukların o muhteşem zekâlarıyla dalga geçmek olur böyle bir şey, bunu kabullendiremeyebiliriz onlara.

Mümkün olduğunca bizlerde bitkisel ürünlere yönelirsek, kendi sağlığımız ve çocuklarımızın sağlığı açısından, doğru bir yol izlemiş oluruz. Böylece hem iyi bir örnek teşkil eden anne baba olmanın yanı sıra, çocuklarını sağlıklı bir şekilde büyütmeninde mutluluğunu doyasıya yaşayabiliriz. Yeter ki doğru olanı tercih edebilelim.  Bebek ve çocuklarınız için çocuk kuaför salonlarındaki uzman yetkili kişilerden bu konuda fikir alışverişi yapılabilir, bu yönde ilerleyebiliriz.

Ara
Konum