Bermoda Çocuk Kuaförü, Pet Shop Röportajıb

Pet Shop Röportajı:

Bermoda Çocuk Kuaförü , olarak Yasin beye sorduk;

1.ÇOCUKLARIN GENELLİKLE İLGİSİNİ ÇEKEN HAYVANLAR HANGİLERİDİR?

Genellikle çocuklar dokunabildikleri hayvanlar ile iletişim kurmak istiyorlar. Mesela evcil kuşlar, kedi, yavru köpekler genellikle yavru hayvanlar tercih ediliyor. Ancak balık gibi suyun içerisinde sadece karşıdan izlenebilen canlılarla çok ilgilenmiyorlar. Bu son zamanlarda hamster, guineapig, gibi pet’ ler de çocukların ilgisini çekmeye başladı. Ancak aileler bu canılılarla ilgili maalesef çok bilgi sahibi değiller.

2.ÇOCUKLARIN DOKUNMAK İSTEDİKLERİ HAYVANLAR OLUYOR MU?

Çocukların dokunmak istedikleri canlılar çok sık rastlamadıkları canlılar oluyor örneğin; evcil bir Jako papağanını beslemeyi çok seviyorlar, hamster, tavşan gibi canlılara dokunmayı çok seviyorlar, Kertenkelelere dokunmak çok ilginç geliyor çocuklara ve büyük bir hayranlıkla sevebiliyorlar.

3.HAYVANLARI Bİ ANLIK HEVES İÇİN Mİ YOKSA BENİMDE BESLEMEK İÇİN BİR HAYVANIM OLSUN HOBİSİ ‘İÇİN Mİ ALINIYOR ?

Genel olarak canlıları heves olarak alıyor aileler çocuklarına. Bir süre sonra çocuğun o canlıya bakma hevesi geçtiği zaman tekrar petshoplara iyade etmek isteniyor. Eğer kedi, köpek gibi pet’ler alınmışsa sokağa bırakılıyor maalesef. Bilinçli aileler ise çocuk gelişimde hayvanların büyük bir rol oynadığını düşünüyorlar ve kendi ailelerine ve çocuklarına en uygun canlıyı seçip alıyorlar ki bizimde düşüncemiz bu yönde zaten. Hayvanlar çocuk gelişimine büyük bir katkı sağlıyor gerek sosyalleşme gerekse sorumluluk duygusu açısından.

4.SİZİN ANNE VE BABALARA VERMEK İSTEDİĞİNİZ BİR TAVSİYENİZ VAR MI?

Bizim ailelere verebileceğimiz tavsiyeler şunlar olabilir. Çocuklarını iyi analiz edip, çocuğun gerçekten bir canlıya kendi başına bakabilecek bir yaşa geldikten sonra ve gerçekten istediği bir hayvanı çocuklarına almaları gerektiğini vurguluyoruz. Çünkü canlılar heves uğruna alınmamalı, hayvanların insanlara doğru bakıldıkları takdirde uzun yıllar arkadaşlık, dostluk yapabilecekleri için bakımına gerek maddi gerekse manevi yönden katlanabilecekleri bir canlıyı çocuklarına almalarını rica ediyoruz. Birkaç ay sonra sokağa atılan bir kafes hayvanı maalesef doğaya ayak uyduramıyor ve yaşamını yitiriyor.

5.CANLI OLARAK ÇOCUKLARA RAHAT BAKABİLECEKLERİ BAKIMI KOLAY HAYVANLARDAN ÖNERİ OLARAK HANGİSİNİ TAVSİYE EDERSİNİZ ?

Doğru bakıldığı takdirde bütün hayvanların bakımı kolaydır aslında. Bir hayvanı evinize almadan önce koyacağınız yeri hazırlayın. Ona ailenin bir ferdi olarak yaklaşın ve ilgi gösterin. Bakımı kolay ve bizim tavsiye edebileceğimiz canlılar aslında ailelerin ve çocukların ilgisini çeken hayvanlardır. Kimine göre kuş türleri çok sempatik gelebilir, kimilerine göre ise balık türleri, sürünenler, kemirgenler vs. Türkiye’de sürüngenlere çok ilgi duyulmamakta ancak yurt dışındaki petshop ların yapmış olduğu bir sistem var. Çocukları haftada bir gün örümcekler ile oynamak için mağazalarına çağırıyorlar ve ailelerde karşı koymadan götürüyor ve bu da bir çocuk için müthiş bir terapi yöntemi. Türkiye’de ise iguana, tarantula gibi sürüngenlere maalesef çok yanlış bakılmakta. Kuştan, balıktan tavşandan ziyade bu sürüngenleri de hiç korkmadan evlerinde besleyebilirler. Bizim amacımızda bu tür extrem canlıların artık Türkiye de rahatlıkla beslenebilmesi.

6.GENEL OLARAK ALERJİ OLABİLME KONUSUNDA NE YAPILMALI NEYE DİKKAT EDİLMELİ?

Alerji konusunda ilk önce aileler doktorlarına başvurmalı daha sonra bir hayvanı evlerinde beslemelidirler. Hayvanların çoğunluğu mevsimsel olarak tüy dökebiliyor. O yüzden bir çocuğun kesin alerjisi olmadığı biliniyorsa o hayvan evde beslenmelidir ancak balık kaplumbağa gibi canlılar suyun içerisinde ve çocuk tarafından el ile temasa geçmediği için bu tür canlılar beslenebilir. PETMET SHOP İŞLETMECİSİ Yasin GEREDE

Ara
Konum