Bebeklerde Saç Sıfıra Vurulmalı Mı?

Bebeklerde Sıfıra Vurulmalı Mı?

Pek çok insan, bir bebeğin saçlarını kazıtmanın saçların daha güçlü çıkmasını sağlayacağına inanır. Bebeğiniz yumuşak ve ince telli saçlara sahipse, bebeğinizin daha sonra daha kalın ve daha gür saçları olacağını umarak kazıtmak isteyebilirsiniz.

Bazı ebeveynler, saç uzamasını desteklemek için bebeklerinin saçlarını sıfıra vurdurmayı tercih edebilirken, bazıları da bunu geleneksel olarak yapmaktadır. Peki, bebeklerin saçlarını sıfıra vurdurmak daha hızlı uzamalarını sağlar mı, yoksa bu sadece bir efsane midir? Bebeklerde sıfıra vurulmalı mı? Bu konunun ne kadar doğru ya da yanlış olduğunu merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam etmenizi öneririz.

Saçları Kazıtmak Faydalı Mı?

Halk arasında bilinen böyle bir efsane vardır ve bebeklerin saçlarını sıfıra vurdurmanın, onlar için faydalı olduğuna inanılır. Ancak, gerçekte durum böyle değil. Saçların tıraş edilmesi, yüzeyin altındaki saç foliküllerini etkilemez. Yukarıda ne olursa olsun, saçların kalitesi ve yapısı, genetiğe bağlıdır.

Çocuğunuzun saçlarını daha hızlı uzatmak istiyorsanız, bunu doğru beslenmesini sağlayarak yapabilirsiniz.
Bebeğiniz dört aylık olduğundan, saçları dökülmeye başlayabilir. Bu, bebeklerde yaygın görülen bir durumdur. Ancak, kısa bir süre içerisinde saçlarının çoğu geri gelir. Bu yeni saçlar, çocuğun dünyaya geldiği saç rengi ve yapısından farklı olabilir.

Bebeğinizin Saçlarını Sıfıra Vurdurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bebeğinizin saçlarını kazıtmadan önce aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler:

  • Bebeğinizin saçlarını sıfıra vurdurmak için, kafasının sağlamlaşmasını bekleyin. Yeni doğan bir bebeğin kafası oldukça hassastır ve bir tıraş makinesi, kafasına zarar verebilir. Bu işlemi işinde uzman profesyonel bir bebek kuaförüne yaptırmalısınız, bebek kuaförü el hassasiyeti normal bir kuaföre oranla oldukça yüksektir.
  • Bebeğinizin kafasını çok erken kazıtmanız gerekmiyorsa, bunu yapmak için 6 aylık veya 8 aylığa kadar bekleyebilirsiniz.
  • Saç kazıtma işlemini, sabah saatlerinde, tercihen bebeğinizin daha az huysuz olduğu sabah ile öğle saatleri arasında yaptırmayı tercih edin. Veya sizin bildiğiniz en mutlu saatleri seçin.
  • Bebeğinizin Saçları kesilmeye başladığında dikkati dağılmaması için onu bir noktada ilgisini toplamak için onun çok sevdiği şeyleri yanınızda getirin ve onunla sürekli saç kesimi bitene kadar ilgilenin.
  • Bebeğinizin saçları kesilirken, onu doğru tutmanız istenirse çok sabırlı ve istenilen biçimi bozmadan tutunuz.
  • Saçlarını kazıttıktan sonra, bebeğinize güzel bir banyo yaptırın. Banyo işlemini saç kesimi olduğu gün aksatmayınız saç kesimi sırasında sizin göremeyeceğiniz küçüklükte kesilen tüy ve saçlar ne kadar temizleyip silseniz bile, tenine yapıştığı için tahriş ve kaşıntı yapabilir.
Ara
Konum