Bebeklerde Kısa Saçın Faydası

Bebeklerde Kısa Saçın Faydası

Bazı bebekler saçlı, bazı bebekler de saçsız olarak dünyaya gelir. Bazen, bazı bebeklerin saçları öyle hızlı uzar ki, kısa süre içinde gözlerinin önüne doğru düşmeye başlar. Bazı bebeklerde ise, saçlar çok ince tellidir ve uzamaları oldukça uzun sürmektedir. Peki, bir bebeğin saçlarını kısa kestirmenin, saçların daha kalın ve daha güçlü bir şekilde çıkmasını sağladığı efsanesi doğru mudur? Kısa saçın bebekler için bir faydası var mı? Merak ettiğiniz soruların cevapları için, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

Saçları Kestirmek Güçlenmelerini Sağlar Mı?

Uzmanlar, bu sorunun yanıtına “Hayır” diyor. Bebeklerde saç kesiminin, saç tellerinin kalınlaşması ile bir ilgisi yok. Saçlar, saç derisinin altındaki saç foliküllerinden uzamaktadır. Dolayısıyla, yüzeydeki saça yapılacak bir müdahale, saç folikülünün gelişimini etkilememektedir.

Saçlar, dinlenme ve büyüme döngüsünden geçer. Bu nedenle, saçların doğal olarak uzaması için bırakılan saçların farklı uzunlukları vardır. Bebeklerin dünyaya geldikleri saçları, hatta genellikle dördüncü aya geldiklerinde, saçların neredeyse hepsinin dökülmesi oldukça yaygındır. Yeni saçların uzaması biraz zaman alabilir. Bu olurken, saçların yapısı daha değişik olabilir, hatta yeni bir renkte olabilir.

Ancak, saçlarını kestirmek ya da taramak, saçların nasıl bir yöne uzadığını etkilemez. Bu, bebeğinizin genetiğine ve kök yapısına bağlıdır. Bebeğinizin ilk saç kesimi sonrası gözle görebileceğiniz hareketlilik ilk saçın yıpranmış ve cansız görünümü değiştirir makas işlemi ardından hacim verecektir ve bu işlem saç kesiminin etkisiyle biraz daha hızlı uzamasına da neden olabilmektedir.

Bebeğin Saçlarını Kestirmeli Mi?

Bir ebeveynin, bebeğinin saçlarını kestirmek istemesinin pek çok nedeni vardır. Bazen, bebeklerin saçlarını düzeltmek gerekir. Çünkü, çok hızlı uzuyor ve gözlerine girerek onları rahatsız ediyor olabilir. Bazı kültürlerde, bir bebeğinin saçını belli bir yaşa geldiklerinde tıraş etme geleneği bile vardır. Nedeniniz ne olursa olsun, sürecin sorunsuz devam etmesini sağlamak için deneyebileceğiniz bazı şeyler vardır. Bunlardan ilk, bebeğinizin saçlarını kestirmektir.

Bebeğinizin Buna Hazır Olduğundan Emin Olun

Telaşlı ve stresli bir bebek, fazla hareket edecektir. Bu da, saçlarının kesilmesini zorlaştırabilir. Ayrıca, bebeğinizin saçlarının kesilmesini iyi anılarla ilişkilendirmek istersiniz. Bebeğinizin, saçları kesilmeden önce iyi beslendiğinden ve dinlendiğinden emin olun. İyi bir ruh halinde olmaları, saç kesimini kolaylaştıracaktır.

Profesyonel Bir Ekip İle Çalışın

Bir bebeğin saçlarını kestirmeye karar verdiyseniz, bebek saç kesimi konusunda tecrübeli bir kuaför ile çalışın. Bebek kuaförleri, bu noktada çok işinize yarayacaktır. Profesyonel bir ekip, bebeğinizin süreci nasıl atlatabileceğini iyi bileceğinden, onun isteklerini ve ruhsal durumunu göz önünde bulundurarak hareket edecektir.

Ara
Konum