Bebek Saçı Hangi Ay Kesilmeli?

Bebek Saçı Hangi Aylarda Kesilmeli?

Bebeğinizi ilk kez kuaföre götürmenin çok tatlı bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz, ancak iş pratiğe dönüldüğünde her şey o kadar da tatlı görünmeyebilir!

İlk saç kesimi deneyimi, bebeğiniz için bir yabancı tarafından kendisiyle ilgilenen ve doktor veya benzeri biri gibi hissettirebilir. Ancak, onu bu sürece uygun bir şekilde hazırladığınız sürece, saç kesimi zamanı geldiğinde onun minimum seviyede endişelenmesini, hatta süreçten keyif almasını sağlayabilirsiniz.

İlk Saç Kesimi Ne Zaman Yapılmalı?

Bebeğiniz saçlı olarak dünyaya geldiyse, hayatının ilk ayları saç kesimi için uygun bir zaman olabilir. Ancak, saçsız olarak dünyaya geldiyse, 1-2 yaşına kadar bir kuaföre ihtiyaç duymayabilir. Bu nedenle, bebeklerin ilk saç kesimi deneyimi için belirtilen uygun ya da doğru bir zaman yoktur. Saçlı olarak dünyaya gelen bebeklerde, ilk saç kesimi zamanı ilk haftadan sonra olabilir. Hatta bazen yeni doğan saç kesimi de tercih edilebilir.

Bebek Kuaförüne Gitmeden Önce

Bir bebek kuaförüne rezervasyon yapmadan önce, biraz araştırma yapmanız daha iyi olacaktır. Bir salon seçin ve çocuğunuzla iyi enerji yakalayacağını düşündüğünüz bir stilist seçin. Çocuğunuzu, saçlarını keserken ondan korkacağı birinin sandalyesine oturtmak istemezsiniz. Bu nedenle, kendi kuaförünüz yerine bir bebek kuaförünü tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Bebeğinizi ilk saç kesimi deneyimine hazırlarken, bunu ona “kesim” kelimesi ile anlatmaktan kaçının. Saçlarına şekil verileceğini belli etmek hissedeceği endişeyi azaltacaktır. “Kesmek” , “Kazıtmak” sözcüğü, bebekler için olumsuz bir duygu uyandırır ve genellikle korkutucu olacaktır.

Saç Kesimine Hazırlık

Nihayet, o büyük an geldi. Küçük çocuğunuz, saçlarının arasında parmakları ile dolaşan o garip yabancı konusunda heyecanlı görünmeyebilir. Bu nedenle, bir dişçi koltuğunda olduğu gibi; kuaför koltuğuna oturduğu sırada da kitaplar, atıştırmalıklar, şekerlemeler, işinizi kolaylaştırabilir. Profesyonel bir bebek kuaförü ile çalışacaksanız, böyle detaylar zaten düşünülecektir. Yine de, bebeğinizin çok sevdiği ve yanında rahat hissettiği bir oyuncağı varsa ya da en sevdiği programı izlemesi için yanınızda tablet de bulundurabilirsiniz.

Bazen, en sevdiği oyuncağı bile gerginlik moduna girmesini engellemeyebilir. Bu gibi bir durumda, bebek kuaförü saç kesim uzmanına, kesim bitene kadar bebeğinizi kucağınızda tutup tutamayacağınızı sorabilirsiniz.

Saç kesimi sırasında bebeğiniz saçını kesen kuaförden ilgisini alamıyorsa, ve sürekli olarak elleriyle müdahale edebilir, buda saç kesimini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle bebeğinizi saç kesimi için bebek kuaförüne götürürken, yanınızda bir birey daha olması sizin için bir avantaj olacaktır. Yanınızda örneğin baba veya teyze olduğunu düşünürsek, bebeğinizin ilgisini çekmek için kuaför salonunda bulunan oyuncaklar ile bir oyun kurabilirsiniz. Bu durumda bebeğiniz saç kesimi esnasında zorluk çıkarma ihtimali çok düşük olacaktır,

Ara
Konum