Bebek Saç Kesimi

Bebek ilk saç kesimi

Bebeğiniz, ister saçsız isterse kafasında bol miktarda saç ile dünyaya gelmiş olsun, saç kesimini düşünmeniz gereken zaman mutlaka gelecektir. Kendiniz için saç kesim zamanının gelmesi sıradan bir olay olabilir, ancak daha önce hiç saç kestirmemiş bebekler için bu durum biraz stresli olabilir. Bu nedenle, bebek ilk saç kesimi yapma konusunda bu rehberimize göz atmanızı öneririz!

Bebeğimin İlk Saç Kesimini Ne Zaman Yapmalıyım?

Bebek ilk saç kesimi zamanı, bebeğinizin saçlarının ne kadar hızlı uzadığına ve tabi ki sizin kişisel tercihlerinize bağlıdır. Saçları hızlı uzayan ve gözlerine girmeye başlayan ve çok fazla saç teli ile dünyaya gelen bebekler, ilk yıllarında ilk saç kesimine ihtiyaç duyabilir. Bu kadar çabuk saçı uzamayan bebekler ise, yaklaşık 2 yaşına kadar saç kesimine ihtiyaç duymayabilir. Bazı annelerin, ince telli saçları kestirmenin, saçların kalınlaşacağını söylemesi de unutulmamalıdır.

Hazırlık Aşaması

Bebeğinize doğru, gelen bir yabancı, bebeğiniz için korkutucu bir durum olabilir. Bu durumda, küçük bebeğiniz saçlarını kestirirken, sizin ya da bir başka aile üyesinin yanında olması daha iyi olacaktır. Ayrıca, ilk saç kesimi öncesinde, bebeğinize banyo yaptırırken saçlarını kesme taklidi yapabilirsiniz. Hatta saç kesimi ile ilgili bir oyun da deneyebilirsiniz.

Bebek İlk Saç Kesiminde Ona Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Bebeğinin saçlarını ilk kez kestirecek pek çok annenin kafasındaki sorulardan biri de budur. Bazı bebekler, aynadaki yansımasına bakarak otururken bundan mutluluk duyabilir. Ancak, sandalyeye oturmaktan ve kendisine doğru yaklaşan bir makastan çok da emin olmayanlar için, bazı dikkat dağıtıcı taktikleri denemeniz gerekebilir.

Tablet: Tabletler, bugün bebekler için en yaygın dikkat dağıtıcı araçlardan biridir. Saçlarının kesildiği sırada, dikkatinin dağılması için en sevdiği programı ayarlayın ve tableti eline verin.

En Sevdiği Oyuncak: Oyuncaklar, saçları kesilirken başka bir şeye odaklanmalarını sağlamak için başka bir dikkat dağıtıcı araçtır.

Atıştırmalıklar: Onlara bir atıştırmalık vermek, saçlarını kestirdikleri sırada başka bir şeyle meşgul olmalarını sağlayabilir.

Bebeğim Saçları Kesilirken Mutsuz Görünüyor, Ne Yapabilirim?

Bebek ilk saç kesimi için kuaföre gittiyseniz ve bebeğiniz burada olmaktan mutsuz olduysa, onun için daha iyi bir alternatifi düşünebilirsiniz. Bebekler için özel olarak tasarlanmış saç kesim yeri bebek kuaförü, onların hayal dünyasına ve yaratıcılıklarına uygun olarak tasarlandığından, saç kestirme ile ilgili endişeleri de azalacaktır.

Ara
Konum